Advertisement

European Cricket League – Fixtures, Schedule, Venues, Squads, Match Timings and Live Streaming Details

A total of 17 matches will be played from July 29 to July 31.

Advertisement

European Cricket League
European Cricket League. (Photo Source: Twitter)

It is the age of cricket leagues and yet another tournament is set to take the world by a storm. The European Cricket League (ECL) will witness a total of 17 matches that will be played. The league has adopted the T10 format and will be played over three days. Spain is the place where the tournament will be staged between July 29 and July 31 this year.

All the matches will be played at the prestigious La Manga Club with the domestic champions of Denmark, France, Germany, Italy, the Netherlands, Romania, Russia and Spain competing for the chance to be crowned as continental Europe club cricket’s ‘Kings of Europe’.

Advertisement

European Cricket League 2019 will feature sides from Dreux (France), Rotterdam (The Netherlands), Svanholm (Denmark), Bremen (Germany), St. Petersburg (Russia), Brescia (Italy) and Cluj (Romania). Players from 18 different nations will take part from all over Europe as well as a few traditional cricket-playing nations.

All the teams will be split into two groups of four. Matches will be played on a round-robin basis. The top two sides from each group will advance forward to play each other in the semi-finals and final.

Fixtures for the European Cricket League 2019

Day 1 (29th July 2019)

GROUP A



V.O.C Rotterdam vs Dreux Cricket Club (12:30 PM IST)


Dreux Cricket Club vs Svanholm Cricket Club (04:30 PM IST)


V.O.C Rotterdam vs Cluj Cricket Club (08:30 PM IST)


GROUP B



Catalunya Cricket Club vs St. Petersburg Lions (02:30 PM IST)

JCC Brescia vs Catalunya Cricket Club (06:30 PM IST)


JCC Brescia vs SG Findorff (10:30 PM IST)

Day 2 (30th July 2019)

GROUP A



Cluj Cricket Club vs Dreux Cricket Club (12:30 PM IST)


Svanholm Cricket Club vs Cluj Cricket Club (04:30 PM IST)


V.O.C Rotterdam vs Svanholm Cricket Club (10:30 PM IST)


GROUP B



St. Petersburg Lions vs SG Findorff (02:30 PM IST)


JCC Brescia vs St. Petersburg Lions (06:30 PM IST)


SG Findorff vs Catalunya Cricket Club (08:30 PM IST)

Day 3 (31st July 2019)

Minor Play-offs



TBA 1 vs TBA 2 (12:30 PM IST)


TBA 1 vs TBA 2 (02:30 PM IST)


Semi-finals



TBA 1 vs TBA 2 (04:30 PM IST)


TBA 1 vs TBA 2 (06:30 PM IST)


Final



TBA 1 vs TBA 2 (09:30 PM IST)

* – All the games will be played at the La Manga Club


Squads

Catalunya Cricket Club

Nisar Ahmed, Yasir Ali, Malik Asghar, Ali Azam, Nadeem Hussain, Asim Javeed, Muhammad Khan, Saqib Latif, Muhammad Mughal, Hamza Nisar, Syed Rizvi, Kashif Shafi, Khurram Shahzad, Syed Sherazi, Rauf Zaman.

Cluj Cricket Club

Var Sukhpal Gill, Iftikhar Ahmed, Muhammad Ahmed, Alexandru Andrei Alex, Claudiu Burburuz, Arun Chandrasekaran, Claudiu Valentin Clau, Marius Daniel Danny, Raluca Diana Dia, Suresh Reddy Elluri, Pavel Florin, Raluca Gandi, George Gheorghe, Dragosh Gherasim, Amitoz Gill, Satbir Gill, Satbir Singh Gill, Sheraz Gondal, Ameer Hamza, Dharmendra Manani, Gaurav Mishra, Satwik Nadigotla, Gaurav Narad, Sivakumar Periyalwar, Marc Pillich Wright, Rajendra Pisal, Rajendra Arjun Pisal, Sukhkaran Sahi, Vasu Saini, Sukharan Sangha, Karthigai Selvan, Taranjeet Singh, Mohamed Thajudeen, Viorel Elisei Vio.

Dreux Cricket Club

Wahid Abdul, Sher Afridi, Safi Ahmadullah, Zahir Ammar, Muhammad Arif, Ijaz Bhatti, Muhammad Bhatti, Niaz Hamza, Afridi Ishaq, Naib Kamran, Ahmad Nabi, Rab Nawaz, Mohammad Nisar, Muhammad Noor, Gul Saeed, Mohammad Shahzeb, Afridi Yaseen, Gul Zahid.

JCC Brescia

Zain Ul Abdeen, Rehman Abdul, Hassan Ahmad, Fiaz Ahmed, Zahid Cheema, Muhammad Imran, Muhammad Iqbal, Muhammad Jafri, Sibtul Mirza, Shahrukh Nawaz, Hamza Saad, Bachittar Singh, Ali Usman, Harsha Warnakulasuriya, Champika Wass, Ali Zahid.

SG Findorff

Luqman Ahmad, Fakhar Ahmed, Farooq Amirie, Ahsan Ashraf, Shafqat Ashraf, Satar Darwesh, Aziz Dawodzy, Mohammad Jalil, Ammar Khalid, Iftikhar Khan, Israr Khan, Rashad Mehmood, Maroof Shah, Skander Shakar, Hamid Wardak.

St Petersburg Cricket Club

Zabiulla Akbar, Gaurav Bhati, Aleksandr Bogatyrev, Vijay Gautam, Sambhav Jain, Fizul Khan, Lalit, Dinesh Lalwani, Rashid Mukhkhamed, Aman Saxena, Akashdeep Singh, Anil Singh, Rinku Singh, Talwinder Singh, Hrishiraj Talukdar, Aleksandr Vasilev.

Svanholm Cricket Club

Saif Ahmad, Toqeer Ahmad, Said Alam, James Fenwick, Abdul Hashmi, Jonas Henriksen, Mads Henriksen, Zeeshan Khan, Eugene Moleon, Saud Munir, Shuain Rashid, Asad Shah, Hamid Shah, Zishan Shah, Atta Ullah

V.O.C. Rotterdam

Davey Cohen, Mohammad Durrani, Scott Edwards, Pierce Fletcher, Bobby hanif, Tizo Moorman, Max O’Dowd, Corey Rutgers, Ashiqullah Said, Jelte Schoonheim, Pieter Seelaar, Ramdas Upadhyaya, Dirk Van Baren, Maarten Van Ierschot, Sebastiaan Van lent.

Broadcast Details

European Cricket Network – Worldwide
FanCode / Dream11 – India
Dubai Sports Channel – All Middle East countries
Kwese Sports – All African countries
SportsMax Jamaica – Caribbean countries
Start TV Russia – Russia
SportDeutschland.TV – Germany
Freesports UK – UK and Ireland
Willow TV – Canada
TV3 Catalunya – Spain
l’Equipe France – France
Perform Group – Worldwide betting websites
Fox Sports – Australia
Sky Sports – New Zealand
Flo Sports – United States

Advertisement